Wierzący chrześcijanie często wspominają o modlitwie choć różnie bywa już z samym modleniem się. Natomiast o błogosławieństwie bardzo rzadko słyszymy, a więc też bardzo rzadko z nim się spotykamy w życiowych sytuacjach. Tymczasem w czasach apostolskich i starszych błogosławieństwo było równie popularne jak sama modlitwa.
Choć błogosławieństwo może być częścią modlitwy to jednak często jest jakby inną jej odmianą. W wielu przypadkach błogosławiąc mówimy nie do Boga tylko do osoby błogosławionej, a mimo to siła błogosławieństwa potrafi być taka sama jak modlitwy.
W Starym Testamencie występuje słowo ברך – czytane barak lub berech.
Słowo to nie jest jednoznaczne i może być tłumaczone na: klękać, błogosławić, a nawet na kolano. Nas najbardziej interesuje użycie tego słowa w kontekście związanym z błogosławieniem, a błogosławić znaczy: życzyć dobrze, gratulować, pozdrawiać, uświęcać.
Grecki odpowiednik słowa błogosławić to εὐλογέω (eulogeo), czyli „dobre słowo” lub bliskoznaczne mακάριος (makarios), czyli „szczęście”. Oba słowa bywają w polskich przekładach Nowego Testamentu tłumaczone na błogosławieństwo.
To hebrajskie słowo występuje w kontekście:
- klękać
- błogosławić Boga
- błogosławić człowieka,
- błogosławić przedmiot,
- pozdrawiać,
- życzyć pomyślności,
- gratulować,
- wychwalać
Greckie słowa dodają skojarzenie z:
- dobrze mówić
- życzyć dobra
- być szczęśliwym,
- życzyć szczęścia,
- uszczęśliwiać itp.
Bóg błogosławi człowieka, a człowiek błogosławi Boga, człowieka lub rzecz.
Nas najbardziej interesuje to hebrajskie słowo w kontekście błogosławienia. Przyjrzyjmy się przykładom jego użycia:
Rożne rodzaje błogosławieństwa.
Bóg błogosławi zwierzęta:
Pobłogosławił je tymi słowami:
- Bądźcie płodne i mnóżcie się, abyście zapełniały wody morskie, a ptactwo niechaj się rozmnaża na ziemi.
Rodzaju 1:22
Bóg błogosławi ludzi:
Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich:
- Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi.
Rodzaju 1:28
Bóg błogosławił dzień:
Wtedy Bóg pobłogosławił ów siódmy dzień i uczynił go świętym; w tym bowiem dniu odpoczął po całej swej pracy, którą wykonał stwarzając.
Rodzaju 2:3
Człowiek błogosławi człowieka:
Przynieś dla mnie coś z polowania i przyrządź smaczną potrawę, abym zjadł i pobłogosławił cię wobec Pana przed śmiercią.
Rodzaju 27:7
Posłaniec Boży błogosławi człowieka:
Potem Jakub rzekł:
– Powiedz mi, proszę, jakie jest Twe imię?
Ale on odpowiedział:
– Czemu pytasz mnie o imię? – i pobłogosławił go na owym miejscu.
Rodzaju 32:30
Człowiek błogosławi człowieka, ale niektóre przekłady sugerują, że chodzi o przedmioty wykonane przez tych ludzi:
Gdy zaś ujrzał Mojżesz, że wszystko wykonali, jak nakazał Pan, udzielił im błogosławieństwa.
Wyjścia 39:43
Pomazaniec Jeszu błogosławi chleb:
A gdy oni jedli, Jeszu wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc:
– Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje.
Mateusza 26:26
Ludzie błogosławią Boga:
W czwartym zaś dniu zebrali się w Dolinie Beraka, tam bowiem błogosławili Pana, dlatego miejsce to nazwali Doliną Beraka.
2 Kronik 20:26
Dolina Beraka, czyli dolina błogosławienia, ale można też słowa te przetłumaczyć na dolina Uwielbienia, gdyż błogosławienie Boga to inaczej Jego uwielbienie.
Błogosławieństwo jest przeciwieństwem przeklinania lub złorzeczenia.
Błogosławieństwo to mówienie o kimś lub o czymś dobrze ale z pragnieniem by coś wyszło na dobre, czyli jest to życzenie dobra. Można też powiedzieć, że jest to sprowadzanie dobra za pomocą życzliwego słowa. Każde szczere życzenie pomyślności jest błogosławieniem, z tym, że wyjałowionym z Boga. Życzenie pomyślności bez Boga przypomina magiczne zaklęcie, bo niby co miałoby sprawić, że słowa te faktycznie się spełnią?
Dlatego składając komuś życzenia rób to w imieniu Boga lub Pana naszego Jeszu, a wówczas błogosławieństwo ma moc modlitwy.
____________________
Krzysztof pomazańcowy
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńSzczęśliwy kaźdy,kto boi się Pana ,który chodzi Jego drogami! Bo z pracy rąk swoich będziesz poźywał, będziesz szczęśliwy i dobrze ci będzie. Małźonka twoja jak płodny szczep winny we wnętrzu twojego domu. Synowie twoi jak sadzonki oliwki dokoła twojego stołu. Oto takie błogosławieństwo dla męża, który boi się Pana. Psalm 128:1-4.
OdpowiedzUsuńTaki otrzyma błogosławieństwo od Pana i zapłatę od Boga, Zbawiciela swego. Takie jest pokolenie tych,co Go szukają, co szukają oblicza Boga Jakubowego Psalm 24:5-6
Wiele razy zastanawialam sie nad tym tematem i nad blogoslawienstwami wypowiadanymi w Pismie Swietym , dziekuje za pochylenie sie nad tym tematem i za przyblizenie nam wagi blogoslawienstwa.
OdpowiedzUsuńBłogosławieństwo wyrażone słowami "z Bogiem" jest prośbą o łaskawość wobec danej osoby przez Pana Boga.
OdpowiedzUsuń